Gate to Turkey
TÜRKİYE REHBERİ
İstanbul
A'dan Z'ye Türkiye
Yelken
Genel bilgiler
DÜNYA TURU
Güzergah
İpuçları
Life style
Fırsatlar
Bize ulaşın
Linkler
NEWS BY EMAIL
Reklam için
HIZLI ARAMA

Uykucunun dünyası
Log In
Username:
Password:
If you are not registered yet, you can do so by clicking on the button below.
Fransa'nın gizli yüzü: Şatolar

Görkemli Azar-le-Rideau Şatosu.


Fransa'nın Loire bölgesindeki görkemli Rönesans şatolarının sayısı o kadar fazla ki tam rakamı saptamak mümkün değil. Bu şatolar Fransız tarihi hakkında, içindeki çeşitli sanat eserleri, iyi korunmuş mobilyaları, gündelik yaşamda kullanılan diğer eşyalarıyla da 16-19. yüzyıllar arası Fransız aristokrasisinin yaşam tarzı hakkında önemli ipuçları veriyor.


Mont Michel Kilisesi.
Şatolara gezi başlıyor
Gezimize karayoluyla Paris'ten başlıyoruz. İlk durağımız Tours'a 25 km kadar uzaklıktaki ünlü Azar-le- Rideau Şatosu. 1518-1529 yılları arasında inşa edilen görkemli şato, mobilyaları ve diğer eşyalarıyla bir rönesans müzesi görünümünde. İkinci olarak Cher nehrinin üzerine kurulmuş Chenonceau Şatosu'nu ziyaret ediyoruz. 1515-1522 yılları arasında inşa edilen şato gotik ve rönesans mimari unsurlarını taşıyor. Ana binadan bir asma köprüyle ayrılan kule, 15. yüzyıldan kalma daha eski bir yapının parçası. Şatodaki yaşama alanları, görkemli yatak ve oturma odaları çok iyi korunmuş. Ayrıca bodrum katındaki mutfak ve kiler bölümleri ve buralardaki eşyalar da Fransız mutfağının geçmişi hakkında ipuçları veriyor.


Chenonceau Şatosu
Muhteşem bahçeler
Son olarak bütün Fransa'nın en güzel bahçelerine sahip Villandry Şatosu'na geçiyoruz. 14. yüzyıla ait bir kuleyle birleştirilerek 1532'de inşa edilen şato, bahçeleriyle ünlü. Bahçelerdeki geometrik desenli çiçek kümelerinin yüreği, sevgiyi ve aşkı simgelediği ifade ediliyor. Şatoya en yakın olan 'Mutfak Bahçesi'nde 80 bin çeşit bitkinin olduğu söyleniyor. Onun biraz ötesinde, 'Süsleme Bahçesi' yer alıyor ve üç ayrı bölüm var; çiçeklerin yürek biçiminde kümelendiği 'Aşk Bahçesi', çiçek kümelerinin ve porsuk ağaçlarının sembolik figürler oluşturduğu 'Müzik Bahçesi' ve son olarak 'Baharat Bahçesi'. En üst sette bahçelerin sulanması için gerekli suyun da toplandığı göletin bulunduğu 'Su Bahçesi' yer alıyor.


Fransa'nın sırrı
Puy de Fou için 'Fransa'nın en iyi saklanan sırrı' da deniyor. Ülkemizde de fazla bilinmeyen Vendee Şehrindeki bu büyük milli parkta Fransız ortaçağ yaşamı canlandırılmış. Ayrıca, Fransız devriminden sonra ülkenin bu bölümünde 1793-1796 yılları arasında yaşanan karşıdevrimci ayaklanmaların canlandırıldığı bir bölüm var.
Dünyanın 8. harikası: Le Mont Saint Michel
Normandiya kıyılarındaki Mont St. Michel Manastırı'nın tarihçesi MS 708 yılına uzanıyor. Bu tarihte kayalığın Hristiyanlar için kutsal bir ibadet yeri ilan edilmiş. 10. yüzyılda manastır inşasına başlanmış ve 6 yüzyıl sürmüş. Fransız devrimi esnasında bir dönem hapishane olarak da kullanılan manastır daha sonra Fransız Hükümeti ulusal anıt olarak ilan etmiş. Merdivenlerden yavaş yavaş üst katlara çıkarken mimari uslubun romaneskden gotiğe doğru değişimini izliyoruz. Terasa çıktığımızda aşağıda suların yükseldiğini ve yanlış yere park etmiş araçların sular altında kaldığını görüyoruz. Terastan Normandiya ve Brötanya sahillerini görmek mümkün. Manastır, düzgün ve simetrik yüksek kemerleri, sütunları ve kubbeleriyle mimari açıdan kusursuz.Nasıl gidilir
Bu gezinin bir benzerini yapmak için öncelikle uçakla Paris'e gitmek gerekiyor. Daha sonra araba kiralayarak devam etmek en uygun yol. Loire Bölgesi Şatolarını paket program olarak yapan seyahat acentaları da var: Fest Seyahat Acentası: www.festravel.com Tel: (0212 - 258 25 73) Castles of the World: www.castles.org

Nerede kalınır/ Where to stay
Tour: Hotel Alliance Trois Rivieres Tel: 33-247 28 00 80 Angers: Hotel Blue Marine Tel: 33-141 87 37 20 Vannes: Hotel La Marebaudiere Tel: 33-297 47 34 29 Brest: Hotel Oceania Tel: 33-298 80 66 66 Dinard: Hotel La Roche Corneille Tel: 33-299 46 14 47[ GİZLİLİK POLİTİKAMIZ ]  [ BİZE ULAŞIN ]
Gate To Turkey, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun yayınlanmaktadır. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.